Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na miesiąc grudzień.
  1. Świąteczne pocztówki.
  2. Zwierzęta zimą.
  3. Spotkanie przy wigilijnym stole.
  4. Świąteczne zwyczaje.
  • Wdrażanie do właściwego ubierania się zgodnego z porą roku.
  • Rozwijanie samodzielności w ubieraniu się: zapinanie guzików, zapinanie i sznurowanie butów.
  • Zwracanie uwagi na zmiany zachodzące w środowisku przyrodniczym w związku ze zmianą pory roku.
  • Nazywanie i identyfikowanie cech typowych dla zimy: śnieg, mróz, zawierucha.
  • Wdrażanie do opieki nad zwierzętami, regularne dokarmianie zwierząt i ptaków.
  • Kształtowanie przywiązania do tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
  • Zachęcanie do udziału w różnego rodzaju akcjach charytatywnych na rzecz innych osób.
  • Doskonalenie umiejętności klasyfikowania według dwóch lub więcej cech.
  • Rozwijanie umiejętności przeliczania elementów, porządkowania zbiorów.
  • Rozwijanie umiejętności wykonywania czynności matematycznych podczas zabaw; kodowanie i dekodowanie czynności za pomocą znaków.
  • Rozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej na materiale konkretnym, obrazkowym i symbolicznym.
  • Kształtowanie umiejętności odczytywania instrukcji obrazkowej (kolejność czynności).
  • Kształcenie umiejętności uważnego słuchania utworów literackich.
  • Kształtowanie umiejętności analizy i syntezy słuchowej i wzrokowej wyrazów.
  • Wprowadzenie liter k, K, u, U; odszukiwanie poznanych liter wśród innych znaków; czytanie sylab, wyrazów, prostych zdań z poznanych liter.
  • Przestrzeganie ustalonych zasad w grupie przedszkolnej, na nowym placu zabaw, w trakcie spacerów.
  • Zachęcanie do samodzielności w zakresie dbania o porządek w kącikach, w szafkach indywidualnych w szatni.
  • Poznanie funkcji instytucji usługowych na przykładzie poczty.
  • Poznanie dawnych i współczesnych sposobów komunikowania się i przesyłania informacji.

Piosenka pt. „Zima, zima, zima”

1. Zima, zima, zima,
    pada, pada śnieg,
    Jadę, jadę w świat sankami
    Sanki dzwonią dzwoneczkami
    Dzyń, dzyń, dzyń
  2. Jaka pyszna sanna- parska raźno koń
    Śnieg rozbija kopytami,
    Sanki dzwonią dzwoneczkami,
    Dzyń, dzyń, dzyń
  3. Zasypane pola- w śniegu cały świat
    Biała droga hen przed nami
    Sanki Dzwonią dzwoneczkami
    Dzyń, dzyń, dzyń.

Piosenka pt. „Już blisko kolęda”

1. Gdy w pokoju wyrośnie choinka,

łańcuszkami, bombkami zaświeci.

że Mikołaj przyjedzie do dzieci,

hej, kolęda, kolęda.

1. Gdy opłatek już leży na stole,

pierwsza gwiazdka zabłyśnie na niebie.

że Mikołaj przyjedzie do ciebie,

hej, kolęda, kolęda.

1. Gdy upieką się słodkie makowce,

i głos dzwonka z daleka zawoła.

że już blisko kolęda,

że za drzwiami już stoi Mikołaj,

hej, kolęda, kolęda