O przedszkolu

Gminne Przedszkole w Michałowicach istnieje od 1978 roku. Do niedawna mieściło  się w dwóch parterowych budynkach przy ulicy Szkolnej w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej i Parafii NMP w Michałowicach. Od grudnia 2022 roku nową tymczasową siedzibą jest Przedszkole w Regułach przy ulicy Kuchy. Cały budynek został zaprojektowany z myślą o energoefektywności. Powierzchnia użytkowa przedszkola wynosił ok. 2000 m2. Na parterze wokół centralnego patio doświetlającego wnętrze znajduje się hol wejściowy oraz 9 sal dydaktycznych z zapleczem szatniowo-sanitarnym, z których dwie przystosowane są do pełnienia w przyszłości funkcji sali rekreacyjnej oraz sali do zajęć ruchowych. Na parterze umiejscowiono także kuchnię obsługującą wszystkie sale dydaktyczne oraz jadalnię z możliwością korzystania przez dzieci starsze. Na piętrze znajdują się sale do zajęć indywidualnych i do terapii- sala doświadczania świata oraz sala do terapii sensorycznej, pomieszczenia biurowo-administracyjne oraz pomieszczenia techniczne. W obiekcie zdecydowano się na duże przeszklenia, otwierając przestrzeń wewnętrzną na otacząjącą zieleń. Sale są jasne, duże, zapewniające dobre warunki dla przebywania w nich dzieci. Wokół przedszkola powstał parking, plan zabaw, obiekty małej architektury, w tym wiata i stojaki na rowery.

Obecnie trwa rozbiórka i w dalszej kolejności budowa nowego budynku  przedszkola mieszczącego się przy ulicy Szkolnej 13  zaś zakończenie budowy nowego przedszkola planowane jest w 2024 roku.

Nasza przedszkole bierze udział w międzynarodowych projektach edukacyjnych takich jak:

Projekty eTwinning- to społeczność szkolna, gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy (i nie tylko) współpracująca za pomocą nowoczesnej technologii, mediów informatycznych . Dzieci  i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych dzieciom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.

Międzynarodowy projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała”. Celem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie ich na piękno, folklor i tradycje Polski oraz kształtowanie tożsamości narodowej dzieci i młodzieży.

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi w całej Polsce i za granicą.

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Emocja” to projekt wspierający rozwój emocjonalny i społeczny dzieci i młodzieży, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Wprowadza dzieci w świat wartości moralnych, jest niezwykle ważne, gdyż są one fundamentem dalszego życia

W naszym przedszkolu pracuje doświadczona kadra pedagogiczna stale podnosząca swoje kwalifikacje. Wszystkie dzieci, które tego potrzebują objęte są pomocą logopedy, który prowadzi zajęcia indywidualne, w małych grupkach oraz zajęcia grupowe w ramach profilaktyki. Oprócz zajęć z dziećmi logopeda organizuje dni otwarte dla rodziców oraz warsztaty, na których rodzice zdobywają umiejętności pozwalające na prowadzenie ćwiczeń z dziećmi w domu. Od 2015 roku w przedszkolu pracuje również psycholog, który obejmuje swoją pomocą wszystkie dzieci, które tego potrzebują. Zainteresowani rodzice mogą skorzystać z porady psychologicznej dotyczącej ich dziecka.

Nad zdrowiem i higieną dzieci czuwa pielęgniarka zatrudniona przez przedszkole , jest obecna codziennie.

Rodzice zapraszani są do udziału w życiu naszej społeczności. Licznie przybywają na przedszkolne uroczystości, które są okazją do miłych spotkań np.: Pasowanie na Przedszkolaka, Dzień Babci i Dziadka, Dzień rodziny i wiele innych. U nas każde dziecko traktowane jest indywidualnie i podmiotowo.

Jako dodatkową ofertę wprowadziliśmy wyżywienie dla dzieci z alergiami pokarmowymi – dietę bezmleczną oraz inne diety eliminujące. Kuchnia przygotowuje posiłki bogato urozmaicane zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Panie kucharki przygotowują na miejscu pierogi, naleśniki, kluski oraz ciasta według sprawdzonych przepisów.

Przedszkole jest przyjazne dzieciom, bezpieczne, wyposażone w atestowane zabawki i pomoce dydaktyczne. Wykwalifikowane kadra pedagogiczna zapewnia wszechstronny rozwój dziecka.
Wnętrze budynku jest kolorowe i przyjazne dzieciom. Sale są przestronne, dobrze wyposażone w kąciki edukacyjne dla dzieci.

W ofercie dodatkowej proponujemy dzieciom następujące zajęcia bezpłatne:

• zajęcia umuzykalniające (rytmika)
  • gimnastyka ogólnorozwojowa z elementami korektywy
  • zabawy z językiem angielskim
  • pomoc logopedyczną
  • opiekę pielęgniarki
  • cykl zabaw z rodzicami "Rodzic - nauczycielem"
  • opiekę psychologa

Dla dzieci rodzice z nauczycielami tworzą teatr rodzicielski. Proponujemy dzieciom i rodzicom dużą ilość spotkań nie tylko z okazji świąt, ale również takich, które stały się tradycja naszego przedszkola:

• piknik Rodzinny czyli wspólne zabawy
  • grillowanie
  • akcję „Ukwiecamy ogród”
  • warsztaty podczas, których razem tworzymy prace plastyczne i stwarzamy okazję do prezentacji osiągnięć dzieci.
  • Współpracujemy z wieloma instytucjami, Szkołami, przedszkolami z Warszawy ale też wsólnie z przedszkolami zaprzyjaźnionymi z całej polski organizujemy wydarzenia i konkursy.
  • Współpracujemy z mediami jesteśmy przedszkolem ambasadorskim ,,Radio Dzieciom’’ oraz  bibliotekami, Domem Seniora, organizujemy wiele akcji charytatywnych.

Dokumenty Gminnego Przedszkola w Michałowicach

Przedszkole pracuje od 7.00 do 17.00