Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Adaptacja- jak przygotować dziecko

Drogi Rodzicu,

Twoje dziecko rośnie. Oto nadchodzi nowy etap jego życia.

Spokojnie, to tylko przedszkole:-)

 

Oto garstka rad, które mogą Ci się przydać, by lepiej siebie i dziecko przygotować na rozpoczęcie nowego roku przedszkolnego:

 

 1. Zaufaj nauczycielom, że zadbają właściwie o Twoje dziecko. Jeśli malec zobaczy Twoją pewność, poczuje się bezpiecznie przy swojej pani.
 2. Już w wakacje wprowadź w życie dziecka przedszkolny rytm dnia (poranne wstawanie, pory posiłków, drzemki).
 3. Staraj się, by dziecko zanim rozpocznie przedszkole przebywało z rówieśnikami oraz od czasu do czasu pod opieką innych osób dorosłych (np. sąsiadki, cioci).
 4. Wspieraj dziecko w nauce samodzielności: w toalecie, jedzeniu łyżeczką, widelcem, ubieraniu się (ułatwią to spodenki na gumce, luźniejsze bluzeczki i skarpetki, buty na rzepy).
 5. Wystrzegaj się używania przedszkola jako straszaka, np. „jak nie będziesz się słuchał, to pójdziesz do przedszkola”. W takiej sytuacji dziecko mogą pojawić się lęki i opór.
 6. W pierwszych dniach, zarezerwuj czas na spokojne pożegnanie, nie śpiesz się (warto wyjść wcześniej z domu). Przytul dziecko, ale też nie przedłużaj pożegnania.
 7. W pierwszych dniach/tygodniach jeżeli masz tylko możliwość, przychodź po dziecko wcześniej, np. po obiedzie. Daj mu czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.
 8. Zaakceptuj i pomóż nazwać oraz wyrazić emocje i uczucia: od radości, po strach i złość. W każdej sytuacji porozmawiaj, co sprawiło, że dziecko kogoś/czegoś nie lubi, co może z tym zrobić.
 9. Postaraj się zrozumieć stres dziecka i po odebraniu go daj mu czas na emocjonalną bliskość, ochłonięcie, odpoczynek (w przedszkolu oddziałuje na dziecko wiele bodźców i jego układ nerwowy pracuje na najwyższych obrotach).
 10. Zawsze mów prawdę, że idziecie do przedszkola i na dłuższy czas, a nie tylko na chwilę. Dziecko oszukane, np. że idziecie do sklepu, nie zaufa Ci następnym razem.
 11. Nie oczekuj, że po pobycie w przedszkolu dziecko będzie opowiadać Ci o swoim dniu. W tym wieku żyje chwilą i najczęściej, „co z oczu, to i z serca”. Możesz zadać konkretne pytania, np. czy bawiło się tą fajną kuchenką. Jeżeli nic nie chce mówić, uszanuj to.
 12. Gdy opowiadasz o swoim przedszkolaku w jego obecności babci, cioci, czy sąsiadce, zawsze akcentuj sukcesy, nie mów o trudnościach. Dziecko ma prawo do swojej prywatności i zachowania dobrego obrazu siebie.
 13. Słuchaj swojego dziecka. Jeżeli masz wątpliwości odnośnie zdarzeń w przedszkolu, radzenia sobie w grupie swojej pociechy, zawsze możesz o tym porozmawiać z nauczycielem lub z psychologiem.
 14. Doceniaj wysiłek dziecka, chwal je, wyrażaj dumę ze swojego przedszkolaka. Pamiętaj, że słowami możesz dodać skrzydeł lub je podciąć!
 15. Każda przerwa w chodzeniu do przedszkola: weekend, choroba, święta może, ale nie musi, oznaczać ponowną potrzebę adaptacji.

 

 

                                                                                Opracowanie Żaneta Makowiecka