Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Adaptacja- jak przygotować dziecko

Drogi Rodzicu,

Twoje dziecko rośnie. Oto nadchodzi nowy etap jego życia.

Spokojnie, to tylko przedszkole:-)

 

Oto garstka rad, które mogą Ci się przydać, by lepiej siebie i dziecko przygotować na rozpoczęcie nowego roku przedszkolnego:

 

 1. Zaufaj nauczycielom, że zadbają właściwie o Twoje dziecko. Jeśli malec zobaczy Twoją pewność, poczuje się bezpiecznie przy swojej pani.
 2. Już w wakacje wprowadź w życie dziecka przedszkolny rytm dnia (poranne wstawanie, pory posiłków, drzemki).
 3. Staraj się, by dziecko zanim rozpocznie przedszkole przebywało z rówieśnikami oraz od czasu do czasu pod opieką innych osób dorosłych (np. sąsiadki, cioci).
 4. Wspieraj dziecko w nauce samodzielności: w toalecie, jedzeniu łyżeczką, widelcem, ubieraniu się (ułatwią to spodenki na gumce, luźniejsze bluzeczki i skarpetki, buty na rzepy).
 5. Wystrzegaj się używania przedszkola jako straszaka, np. „jak nie będziesz się słuchał, to pójdziesz do przedszkola”. W takiej sytuacji dziecko mogą pojawić się lęki i opór.
 6. W pierwszych dniach, zarezerwuj czas na spokojne pożegnanie, nie śpiesz się (warto wyjść wcześniej z domu). Przytul dziecko, ale też nie przedłużaj pożegnania.
 7. W pierwszych dniach/tygodniach jeżeli masz tylko możliwość, przychodź po dziecko wcześniej, np. po obiedzie. Daj mu czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.
 8. Zaakceptuj i pomóż nazwać oraz wyrazić emocje i uczucia: od radości, po strach i złość. W każdej sytuacji porozmawiaj, co sprawiło, że dziecko kogoś/czegoś nie lubi, co może z tym zrobić.
 9. Postaraj się zrozumieć stres dziecka i po odebraniu go daj mu czas na emocjonalną bliskość, ochłonięcie, odpoczynek (w przedszkolu oddziałuje na dziecko wiele bodźców i jego układ nerwowy pracuje na najwyższych obrotach).
 10. Zawsze mów prawdę, że idziecie do przedszkola i na dłuższy czas, a nie tylko na chwilę. Dziecko oszukane, np. że idziecie do sklepu, nie zaufa Ci następnym razem.
 11. Nie oczekuj, że po pobycie w przedszkolu dziecko będzie opowiadać Ci o swoim dniu. W tym wieku żyje chwilą i najczęściej, „co z oczu, to i z serca”. Możesz zadać konkretne pytania, np. czy bawiło się tą fajną kuchenką. Jeżeli nic nie chce mówić, uszanuj to.
 12. Gdy opowiadasz o swoim przedszkolaku w jego obecności babci, cioci, czy sąsiadce, zawsze akcentuj sukcesy, nie mów o trudnościach. Dziecko ma prawo do swojej prywatności i zachowania dobrego obrazu siebie.
 13. Słuchaj swojego dziecka. Jeżeli masz wątpliwości odnośnie zdarzeń w przedszkolu, radzenia sobie w grupie swojej pociechy, zawsze możesz o tym porozmawiać z nauczycielem lub z psychologiem.
 14. Doceniaj wysiłek dziecka, chwal je, wyrażaj dumę ze swojego przedszkolaka. Pamiętaj, że słowami możesz dodać skrzydeł lub je podciąć!
 15. Każda przerwa w chodzeniu do przedszkola: weekend, choroba, święta może, ale nie musi, oznaczać ponowną potrzebę adaptacji.

 

 

                                                                                Opracowanie Żaneta Makowiecka